top of page

استفاده از استخبارات منبع باز برای کشف محل قبر ملا عمر

در اوایل نومبر شخصیت‌های ارشد طالبان گرد هم آمدند تا از محل دفن بنیانگذار و اولین امیر این گروه ملا محمد عمر رونمایی کنند. تاکنون محل دفن وی به دلایل امنیتی نامشخص مانده است. با استفاده از تکنیک‌های منبع باز افغان وتنس مکان دقیق قبر را تعیین کرد

29 Nov 2022

بر اساس گزارش تصویری رادیو تلویزیون دولتی طالبان رادیو تلویزیون ملی افغانستان پشتو این قبر در ولسوالی سوری در جنوب غربی قلات مرکز زابل قرار دارد. محققان افغان وتنس با استفاده از چندین جست و جوی پشتو و انگلیسی در گوگل یوتیوب و توییتر ویدئویی از سفر کاربر یوتیوب به محل قبر عمر یک تصویر و یک مقاله خبری جمع آوری کردند که برای کشف مکان دقیق استفاده شد.

 

 

شناسایی زادگاه عمر و منطقه عمومی قبر

 

 

ویدئویی که در یوتیوب به اشتراک گذاشته شده و سفر به قبر ملا عمر را نشان می‌دهد برای محدود کردن منطقه تقریبی شناسایی منطقه تعیین موقعیت شهر زادگاه عمر و تجسم در محل دفن استفاده شده است.

 

 

ویدئو با صحنه ای شروع می شود که نشان می دهد خودرو در یک شهر بزرگتر در حال رانندگی است. با استفاده از موقعیت جغرافیایی بازرسان افغان وتنس شهر را قلات غلزی  شناسایی کردند که منطقه جستجو برای قبر عمر را محدود کرد.


شکل: صحنه موقعیت جغرافیایی در ویدیوی یوتیوب [۰:۰۶] که قلات غلزی ولایت زابل را نشان می دهد [۳۲.۱۰۵۴۷۴, ۶۶.۹۰۳۸۵۳]

سپس این ویدئو خودرو را در حال ورود به "منطقه سوری" نشان می دهد. این دروازه در لبه قلات غلزی در منطقه شینکی قرار داشت که منطقه یی جستجو را باریک کرد.


 

شکل: صحنه موقعیت جغرافیایی در ویدیوی یوتیوب [۰:۱۲] که خودرو را در حال ورود به "منطقه سورای" نشان می دهد [۳۲.۰۹۸۰۲۹ ۶۶.۹۲۷۸۰۷]


در ادامه در این ویدئو خودرو وارد روستای «عمر زی» می‌شود که زادگاه ملا عمر بوده است. بر اساس اقدامات فوق که برای محدود کردن منطقه تقریبی که قبر و زادگاه عمر در آن قرار دارد استفاده شد محققان افغان وتنس از نقشه مرجع واکنش بشردوستانه برای شناسایی روستایی به نام «عمر زی» در منطقه جستجوی تقریبی استفاده کردند.

 

شکل: نقشه مرجع پاسخ بشردوستانه روستایی به نام «عمر زی» [نارنجی] را در منطقه جستجوی تقریبی [سرخ] شناسایی میکند.


سپس بازرسان افغان وتنس روستای عمر زی در ولسوالی شینکی ولایت زابل را با استفاده از تصاویر ماهواره ای شناسایی کردند جایی که عمر ظاهراً قبل از مرگ در خانه عبدالجبار عمری مخفی شده بود.

 

 

شکل: صحنه موقعیت جغرافیایی در ویدیوی یوتیوب [۱:۰۲] که عمر زی را در منطقه شینکی ولایت زابل نشان می دهد [۳۱.۹۵۵۷۵۰, ۶۷.۰۰۶۱۲۳]

 

پس از شناسایی زادگاه ملا عمر بازرسان افغان وتنس بقیه فیلم‌های یوتیوب را تجزیه و تحلیل کردند تا سرنخ‌هایی درباره محل قبر کشف کنند.

 

 

شناسایی محل دقیق

 

 

با استفاده از صحنه ای از ویدئوی یوتیوب و گوگل ارث محل تقریبی قبر در چندین کیلومتری غرب روستای عمر زی شناسایی شد.


شکل: منطقه تقریبی دیده شده در ویدیوی یوتیوب [۱:۴۴] که قبر ملا عمر را در غرب عمر زی در ولسوالی شینکای ولایت زابل نشان می دهد.

 

از این نقطه اطلاعات یک مقاله خبری که نشان می داد جاده جدیدی به سمت قبر آسفالت شده است با تصاویر ماهواره ای ترکیب شد و برای شناسایی محل قبر عمر استفاده شد.
شکل: تصاویر ماهواره ای محل دفن ملا محمد عمر را در نزدیکی عمر زی در ولسوالی شینکی ولایت زابل نشان می دهد [۳۱.۹۵۲۵۵۲, ۶۶.۹۵۴۴۳۵]

سپس می توان از یک تصویر روی زمین برای تأیید سایتی که در بالا از طریق تصاویر ماهواره ای شناسایی شده است استفاده کرد.


شکل: موقعیت جغرافیایی تصویری که محل دفن ملا محمد عمر را نشان می دهد در نزدیکی عمر زی در ولسوالی شینکی ولایت زابل [۳۱.۹۵۲۵۵۲, ۶۶.۹۵۴۴۳۵]

 

با استفاده از چندین روش تحقیق و منبع باز محققان افغان وتنس توانستند محل قبر ملا عمر را که قبلا از چشم عموم پنهان بود شناسایی کنند.

 

خبرنگار افغان وتنس : افغان وتنس

 

۲۹ نومبر ۲۰۲۲

ramin-labisheh-RznGbD7VAg8-unsplash.jpg
bottom of page