top of page

محتوا (اطلاعات) نشر شده توسط شاخه خراسان داعش نشان دهنده شمار کمتر و کوچکتر هسته های این گروه است

ارزیابی ها همچنین از نبود مقدار زیاد جنگ افزار که در تصاویر قبلی توسط این گروه به نشر رسیده بود، پرده برمیدارد.

30 Aug 2023

الفرقان یکی از رسانه های متعلق به دولت اسلامی (داعش) به تاریخ ۳ آگوست سال ۲۰۲۳ از مرگ خلیفه قبلی اش ابوالحسین الحسینی القرشی، و تعیین خلیفه جدید، ابوحفص الهاشمی القرشی خبر داد. این خبر با پخش یک بیانیه صوتی ابو حذیفه الانصاری، سخنگوی جدید داعش اعلام شد. در این بیانیه فاش شد که ابوالحسین الحسینی القرشی کشته شد و ابوعمر المهاجر سخنگوی سابق در جریان درگیری با هیئت تحریر الشام (HTS) در نزدیکی شهر ادلب سوریه بازداشت شد. این اعلامیه همچنین کشته شدن ابوالحسین الحسینی القرشی توسط نیروهای ترکیه در آوریل سال ۲۰۲۳ در سوریه را تکذیب کرد. گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مدعی شد که وی توسط هیئت تحریر الشام کشته شد و جسد وی به دولت ترکیه تحویل داده شده بود.پس از اعلام این خبر، هواداران خلیفه جدید به تلگرام آمدند تا بیعت خود را با او اعلام کنند. بلافاصله پس از تعیین خلیفه جدید، کانال های تلگرامی متعلق به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) تصاویری از جریان بیعت ولایت های مختلف از جمله شاخه خراسان داعش با خلیفه جدید را منتشر کردند. 

 


تحلیل و تجزیه عکس ها: شمار کمتر و کوچکتر هسته های شاخه خراسان داعش


 

شاخه خراسان داعش یازدهمین ولایتی بود که با انتشار ۱۵ تصویر از جنگجویان این گروه بیعت اش به خلیفه جدید را اعلام کرد. تجزیه و تحلیل افغان ویتنس نشان می دهد که تصاویر هشت هسته مختلف را به تصویر میکشد که هر هسته متشکل از دو تا نه فرد است که در مجموع ۳۶ جنگجو را شامل می شود. اکثر هسته ها از سه فرد متشکل بودند که سلاح های سبک را با خود حمل می کردند. صورت های تمام اعضای هسته ها در تصاویر کاملاً پوشانده و چشمان شان نامشخص و تار شده بود که شناسایی افراد را دشوار ساخته بود. هنگام مقایسه آخرین دسته از تصاویر با محتوا (تصاویری) که در گذشته پس از مرگ خلفای قبلی توسط شاخه خراسان داعش نشر شده بود، می توان چندین مشاهدات قابل توجه را انجام داد.کانال های تلگرامی داعش به تاریخ های ۱۱ مارچ سال ۲۰۲۲ و ۱ دسامبر سال ۲۰۲۲ تصاویری از جریان بیعت شان با خلیفه جدید داعش ابوالحسن الهاشمی القریشی را (در پی گزارش مرگ ابو ابراهیم الهاشمی القرشی در فبروری سال ۲۰۲۲) و بیعت خود با ابو الحسین الحسینی القرشی را (پس از مرگ ابوالحسن الهاشمی القریشی که ادعا شده بود در ولایت دارا سوریه در اواسط ماه اکتبر در جریان درگیری با شورشیان محلی کشته شده بود)  نشر کردنددر مارچ سال ۲۰۲۲، شاخه خراسان داعش مجموعه از ۲۹ تصویر را منتشر کرد که  ۱۵ هسته این گروه را به نمایش می گذاشت. تجزیه و تحلیل افغان ویتنس نشان داد که تعداد مجموعی جنگجویان این هسته ها ۸۴ نفر بود که بین هسته های سه تا سیزده نفری تقسیم شده بودند که اکثریت آنها متشکل از چهار یا پنج نفر بودند. تا دسامبر سال ۲۰۲۲، شاخه خراسان داعش ۲۷ تصویر را منتشر کرد که ۱۶ هسته متفاوت متشکل از  ۲  تا ۱۰ عضو را نشان می داد که در مجموع ۶۷ جنگجو [از جمله یک کودک] را شامل می شد. تصویر هایی که در گذشته منتشر شده بود، نشان دهنده هسته های بزرگ‌ تر با اعضای بیشتر بودند و همچنین شامل تصاویری بودند که موقعیت یابی آنها امکان پذیر بود و همانطوری که در زیر نشان داده شده است، چهره ها در این تصاویر قابل شناسایی بودند.تصویر: ۱۱ مارچ سال ۲۰۲۲ - چندین هسته شاخه خراسان داعش با خلیفه جدید [در آن زمان] بیعت کردند و این هسته ها شامل هسته های احتمالاً قابل شناسایی [سمت چپ بالا] موقعیت مکانی شان قابل ردیابی [پایین سمت چپ] بودند. ۱ دسامبر سال ۲۰۲۲ - تصاویر [ستون سمت راست] که نشان دهنده بیعت هسته های شاخه خراسان داعش با خلیفه جدید گروه موسوم به دولت اسلامی را در آن زمان نشان می دهند، ظاهراً شامل هسته های بزرگتر اند.


هنگام مقایسه این سه بیعت، افغان ویتنس متوجه کاهش مداوم تعداد جنگجویان و تعداد هسته های شاخه خراسان داعش شد. ولی آخرین تصاویر دو هسته این گروه را در یک فضای باز نشان می‌دهند که در بیعت ماه مارچ سال ۲۰۲۲ مشاهده نشده بود. درختان و گیاهانی که در تصاویر فضای باز این دو هسته دیده می شوند، بر حضور این دو هسته در ولایت های شمالی/شرقی أفغانستان یا کشور پاکستان دلالت می کند.تصویر: ۳ آگوست سال ۲۰۲۳ - آخرین تصاویر منتشر شده که جریان بیعت دو هسته شاخه خراسان داعش به ابوحفص الهاشمی القرشی، خلیفه جدید گروه موسوم به دولت اسلامی را در فضای باز نشان می دهد. 


محققان افغان ویتنس همچنین این شیوه جدید (گرفتن عکس در فضای باز) را پس از بمب گذاری انتحاری ۸ ماه جون سال ۲۰۲۳ در یک مسجد که مراسم فاتحه خوانی نثار احمد احمدی، سرپرست ولایت بدخشان را هدف قرار داد، مشاهده کردند. نثار احمد احمدی به تاریخ ۶ ماه جون سال ۲۰۲۳ توسط شاخه خراسان داعش کشته شد. کانال های متعلق به شاخه خراسان داعش در پی انفجار در مراسم فاتحه خوانی نثار احمد احمدی، چندین تصویر گرفته شده در فضای باز از عامل این انفجار را در آن زمان نشر کرد.هیچ یک از هسته ها مقدار زیاد جنگ افزار در اختیار نداشتند - در تصاویر جریان بیعت های قبلی سلاح های ماشیندار و راکت انداز ها مشاهده شده بود - در حالی که در تصاویر جریان بیعت توسط چهار هسته این گروه هیچ اسلحه دیده نمیشد. علاوه بر این، برخی هسته ‌ها از پرچم‌ های جعلی (ویرایش شده در تصویر) گروه موسوم به دولت اسلامی (ستون سمت راست) داشتند و یا اصلاً پرچم نداشتند (ستون چپ).
جزئیاتی که در تصاویر تازه منتشر شده دیده می شود، حاکی از آن است که شاخه خراسان داعش با احتیاط بیشتری عمل می کند و سعی می کند هویت اعضای هسته پنهان بماند و از موقعیت یابی ساحات فعالیت شان جلوگیری شود.  علاوه بر این، هسته های شاخه خراسان داعش که در تصاویر تازه دیده می شوند، کوچکتر از هسته هایی اند که در تصاویر جریان بیعت های قبلی دیده می شوند و دلیل آن احتمالاً عملیات های طالبان در چندین ساحه علیه هسته هایی است که ادعا می شود متعلق به شاخه خراسان داعش اند و این کار باعث شده که این هسته ها به خاطر جلوگیری از ردیابی شان به چند دسته تقسیم شوند. تجزیه و تحلیل ساختار (تشکیل) هسته ها


تصاویر جریان بیعت ها، بینش و برداشت نادری را در بعضی ساختار های شاخه خراسان داعش ارائه می کند. افغان ویتنس پیش از این هسته متشکل از چهار فرد را مشاهده کرد بود که دو حمله انتحاری را به تاریخ ۱۲ سپتامبر سال ۲۰۲۲ به هوتل لونگان متعلق به چینی ها و میدان هوایی کابل انجام دادند. افغان ویتنس جزئیات پرچم های حمله انتحاری فرودگاه کابل و بیعت  دسامبر ۲۰۲۲ را تجزیه و تحلیل کرد و نشانه های استفاده از پرچم مشابه در این دو حمله را یافت. همه پرچم های استفاده شده توسط شاخه خراسان داعش دارای مشخصات نادر، فانت ها (حروف همنوع و هم اندازه)  لوگوی منحصر به فرد و جزئیات دیگر اند. در حالی که دو فرد عامل حمله به هتل لونگان و فرودگاه کابل کشته شدند، تجزیه و تحلیل نشان می دهد که هسته مسئول این دو حمله متشکل از دست کم دو عضو دیگر بود. وضعیت و هویت این دو عضو دیگر این هسته معلوم نیست.تصویر: مقایسه ادعای حمله به میدان هوایی کابل (سمت چپ) به تاریخ ۱ جنوری سال ۲۰۲۳ و بیعت مورخ ۱ دسامبر سال ۲۰۲۲ (سمت راست). از پرچم مشابه استفاده شده است که نشان می دهد هسته متشکل از چهار فرد است.


همینطور، افغان ویتنس تایید کرد که هسته که مسئولیت حمله راکتی ۱۸ اپریل سال ۲۰۲۲ به ازبکستان را بر عهده داشت، حداقل از پنج عضو متشکل بود. افغان ویتنس با مقایسه پرچم های استفاده شده در ادعای حمله راکتی با تصاویری که بیعت ماه مارچ سال ۲۰۲۲ را نشان می دهد، این هسته را شناسایی کرد.


 تصویر: مقایسه ادعای حمله راکتی ۱۸ اپریل سال ۲۰۲۲ به ازبکستان (تصاویر درج شده) و بیعت مورخ ۱۱ مارچ سال ۲۰۲۲ نشان می دهد که   از پرچم مشابه استفاده شده است و اینکه  این هسته متشکل از پنج نفر است.


محققان افغان ویتنس پرچم‌هایی را که در بیعت اخیر استفاده شده بود، در بیعت ها یا ادعاهای قبلی مشاهده نکرده بودند و این نشان می‌دهد که هسته ها احتمالاً در این اواخر تشکیل یا فعال شده‌ اند. محققان افغان ویتنس به نظارت از وضعیت ادامه خواهند داد.

ramin-labisheh-RznGbD7VAg8-unsplash.jpg
bottom of page